Podklady pro hlasování
Byli jsme osloveni telekomunikační společností Suntel s žádostí o pronájem společných částí domu (zejména tedy střechy) pro umístění anténních stožárků na střechu bytového domu Svatošových 1018/11 nebo 1018/13 pro posílení signálu společnosti Vodafone Czech Republic.
Jelikož by tato nabídka do dalšího Shromáždění již nemusela být aktuální (využil by ji například některý ze sousedních domů), rozhodli jsme se návrh předložit mimo shromáždění, formou per-rollam. Současně s tím využijeme i možnost vyzkoušet si online formu hlasování. Komu nepřišel e-mail, prosím podívejte se do nevyžádané pošty, případně se obraťte na shromazdeni@avema.cz
Jedná se o záměr umístění jednoho či více stožárků na střeše bytového domu pro umístění panelových a mikrovlnných antén a k tomu příslušné technologie. Pro daný záměr se uzavírá nájemní smlouva v délce trvání 10-ti let s nabídnutým nájemným ve výši 90.000,- Kč/rok.
Základnová stanice by sloužila pro šíření signálu společnosti Vodafone CZ a.s. do okolí a pro zajištění zkvalitnění služeb fyzickým i právnickým osobám, firem a v neposlední řadě IZS.
Každá stanice má zpracované hygienické měření, které nesmí překračovat hygienické normy. Tzn. obyvatelé se nemusí obávat škodlivosti vyzařování. Vzorové stanovisko též přikládáme.
Kompletní podklady včetně všech příloh jsou ke stažení zde:
Google Drive: Hlasování BTS
Přímé stahování: Hlasování BTS.zip
Na této stránce budou zveřejňovány i odpovědi na Vaše nejčastější dotazy:
Q: Jsou k dispozici finální výkresy umístění zařízení vč. rozměrů? Bylo by to na střeše Greta nebo Lilly?
A: Finální výkresy budou předmětem projektové dokumentace, kterou provozovatel objedná zpracovat až v momentě, kdy bude mít záměr schválený. Co jsem se sám ptal, mělo by jít o 2 - 3 sloupky nejvýše. Součástí projektu bude i umístění na konkrétní budově. Cílem umístění BTS není rozšíření signálu, ale posílení přenosové kapacity v oblasti, takže dává smysl budova Lily umístěna hlouběji do zástavby. Současně ale se znalostí našeho domu předpokládám, že budou mít problém se ze střechy dostat k elektrice jinak než po fasádě. Tomu by zas více nahrávala Greta, která má jiný tvar severní fasády, kde by se případný kabelový rošt lépe "schoval" v rohu a současně je blíže trafostanici PRE (do žádného našeho elektroměru je nepustím, protože by nám to zrušilo distribuční sazbu pro domácnosti a pro vlastní elektroměr je místo zase až ve 2NP). To jsou však již moje domněnky a umístění navrhnou opravdu až specialisté v prámci projektové přípravy. Jak taková instalace vypadá na domě podobném tomu našemu najdete v podkladech na odkaze níže, kde je výkres právě z projektové dokumentace, který se pak stane přílohou smlouvy.
Q: Jakým způsobem vysílače ovlivní osoby žijící ve vyšších patrech domu?
A: Umístění antén na střechách různých budov je běžné již dvě desítky let a to nejen po celé ČR, ale po celém světě. Standartně se stožárky umísťují na bytové domy, nemáme za ty roky hlášen ani jeden případ, kdy by antény mohly mít vliv na kardiostimulátory či negativně ovlivnit zdraví obyvatel horního patra. Antény vysílají kuželovitě do prostoru před sebou, tudíž je vyloučeno, aby šel signál směrem dolů přes střechu do bytů. Hlučnost na střeše je minimální, tudíž neslyšitelná.
Každá základová stanice musí mít souhlasné stanovisko od hygieny, že nepřekračuje minimální limity, které jsou vždy určeny na to nejmenší riziko pro zdraví člověka.
Q: Jsou bezpečnostní rizika pohybu před anténami?
A: Přepokládáme, že se běžně nestává, že by některý z obyvatel pobýval dlouhodobě na střeše a ještě si stoupnul do ve vzdálenosti 1-2m od vysílací antény přímo do vysílacího kuželu, který směřuje mimo dům, a tam stál delší dobu, třeba půl hodiny.
Pokud by bylo potřeba zásahu technika - který by tam musel provádět údržbu či servis, technik si během takového servisu nechá anténu vypnout, tudíž je to opravdu jen hypotetická situace.
Q: Jakým způsobem bude zařízení napájeno?
A: Co se týče řešení přípojky, máme velmi zdatný technický tým v oddělení výstavby. Setkáváme se různými řešeními téměř při každé realizaci, tudíž bychom stanovili společné vyhovující řešení. Pokud by nebylo technicky proveditelné připojení přímo z domu, můžeme oslovit ČEZ a požádat o zřízení samostatného odběrného místa.